solaKrA

  Malý sluneční festival

  …dokumentace zde !

  Solární zahradní dílna, filmové projekce, koncerty, lekce vaření, procházky…  

  3. – 7. července 2013

  PŘEDPROGRAM - sobota 29. 6. ON/OFF festival v režii kolektivu Moth Catchers

  Již odpoledne můžete přijít na různé dílny v zahradě (například vyrábění solárního zesilovače). K dispozici bude vegetariánské občerstvení a bar. Průběžně aktualizovaný program festivalu naleznete TU.

  //////

  solarKRA PROGRAM

  středa 3. 7.  – neděle 7. 7. Solární nástroje pro zahrady – dílna s Ralfem Schreiberem

  - sobota 6. 7. od 14 hodin – Ralfova dílna pro děti

  - sobota 6. 7. před západem sluncezahradní solární koncert

  Ralf se pohybuje v oblasti minimalistické robotiky, vytváří zvukové instalace a rozmanité soběstačné systémy. Jeho hravá dílka produkující drobné zvuky a pohyby zkoumají transformační procesy využívající malé množství energie. Umělci mohou v rámci dílny rozvíjet a konzultovat své projekty zabývající se solární energií. Pokud máte představu o tom, co byste v rámci dílny vytvořili, dejte nám vědět!

  Cílem bude využít solární energii k vývoji (uměleckých) nástrojů pro zahrady – například solárně řízeného modulárního systému k monitorování environmentálních dat (teploty, vlhkosti, znečištění půdy a vzduchu) a malých solárních zvukových objektů – cvrčků.

  Detailní harmonogram a popis dílny!

  /////////

  středa 3. 7. – pátek 5. 7. průběžné prezentace projektů, aktivit a nápadů účastníků, myšlenky a plány k realizaci

  Okno (BE) představí projekt ALOTOF [A Laboratory On The Open Fields] a co je možné v jeho rámci vytvářet…

  - Annemie Maes – o včelách, pozorovacích úlech a způsobech monitorování života včelstev na střechách Bruselu…

  - Gívan Belá – solárně poháněné environmentální senzory pro monitorování života včel v tzv. lidovém úlu Abbého Émile Warrého… / solární zesilovače využívající solární panely

  Periférne Centrá (SK) – solární zahradní vařič

  Fundacja Transformacja (PL) - prezentace a demonstrace projektů týkajících se permakultury a ochrany přírody, robotiky a projektu výroby biopaliva z vodních řas

  Ecos (FR) - rapido export matic laboratory, solární lab na 12 voltů

  Pavel Havrda & Dominik Žižka – site specific solární instalace / umělecký fyzikální model (a přidružený koncert dále s Danielou Deutelbaum, Veronikou Daňhelovou, Járou Dufkem a Blankou Švédovou)

  Yo-yo (CZ) – projekt RurArtMap, vznikající mapy-sítě uměleckých a ekologických iniciativ a Zahrada uměleckých nástrojů jako součást prostoru KRA (Kravín Rural Arts) – jak využít zahradu jako laboratoř…

  +

  středa 3. 7. – sobota 6. 7. netradiční kurzy vaření z místních potravin s Filipem Kavkou Smiggelsem, zakončené slunečním kuchařským koncertem.

  Kolektivní vaření začne vždy kolem 17 hodin. Průběh dílny se bude upravovat podle přání a nápadů účastníků a kuchaře.

  +

  pátek 5. 7. RÁNOhoubařská procházka s místním expertem Ivanem

  Pátek 5.7. po setměníKINO NA BETON uvádí dokumentární film Půlnoc Kláry Tasovské

  Esej o zdrojích světla, významu tmy a světelném znečištění má několik vzájemně propletených rovin…

  Sobota 6.7. po setmění - KINO NA BETON uvádí dokumentární film Pod sluncem tma Martina Marečka (bude potvrzeno) + další filmy

  Milan a Tomáš, dva čeští rozvojoví experti, se naposledy vracejí do odlehlé zambijské osady Masuku, kde před čtyřmi lety elektrifikovali areál školy a nemocnice. Postupně zjišťují, proč některé části systému nefungují, a snaží se vše během hektických dnů i černočerných nocí opravit a finálně předat. Zažívají zkraty všeho druhu, míjení a prolínání různých světů, ale i oslavné rituály vděčnosti. Pod sluncem tma vtipně a naprosto otevřeně sleduje úskalí rozvojové pomoci. Je příběhem pokusu předání evropské technologie a odpovědnosti, ale i „zlatých českých ručiček“, které si dokáží poradit i uprostřed Afriky.

  //////

  PRAKTICKÉ INFORMACE

  V průběhu dílen můžete stanovat na zahradě (ve vlastních stanech), k dispozici budou (solární) sprchy. Stany, spacáky, karimatky a teplé oblečení s sebou (a repelent odpuzující hmyz, pokud jste citlivější na komáry)!

  Na sv. Medarda u nás nepršelo, takže máme šanci na slunečné počasí!

  Vstup na dílny je zdarma, je lepší se registrovat na info@yo-yo-yo.org.

  Facebook: skupina yo-yo.

  Probíhá v rámci mezinárodního evropského projektu ALOTOF [A Laboratory On The Open Fields], s podporou EU programu Culture 2007 – 2013 a Mezinárodního visegradského fondu.