Posedy, lovci a zvířecí stezky

  18. – 24. srpna

  Pozvaní umělci budou vytvářet instalace na mysliveckých posedech u vrchu Hradiště mezi vesnicemi Hranice u Malče a Libice nad Doubravou v Železných horách. Instalace navštívíme společně s umělci v sobotu 23. 8. odpoledne (sraz v 15 hodin v Hranicích). Umělecký hon vyvrcholí sobotním zvířecím bálem, přísně vegetariánským v opozici k mysliveckým bálům, kam by měli účastníci dorazit v přestrojení za lovnou zvěř – jelena, zajíce či koroptev…, nikoliv v loveckém úboru.

  posedy_plan_1

  DOKUMENTACE POSEDŮ V OKOLÍ HRANIC

  Na posedech přivítáme skupinu Anti-Delusion Mechanism z Amsterdamu, Marka Bogdanoviče, Petru Polívkovou z Chotěboře, Jana Kostolanského ze Slovenska, Martina Janíčka od Prahy, francouzského umělce Dominiqua Leroye, hudebníka Petra Vrbu s Christinou Maldonado z Mexika, Dalibora Knappa, Miloše Vojtěchovského a Ewu Justku z Polska. Inspiraci čerpají z lovecké hudby a z dalších mysliveckých tradic, z dětské literatury, anebo zkoumají, co se myslivcům při posezení na posedech asi tak honí hlavou. Všichni nabídnou trochu jiný pohled z posedu.

  Speciálním hostem bude skupina Various Artists z Bruselu, která bude v průběhu celého týdne provádět chodeckou performanci Périphérique.0 – můžete se přidat!

  Vegetariánské občerstvení opět s Filipem Kavkou Smiggelsem.

  srnecatraktor

  Další program:

  POZOR ZMĚNA – KINO NA BETON AŽ V PÁTEK!

  PÁTEK 22. 8. / 11 – 13 / dílna vyrábění zvířecích kostýmů /// 20:00 / koncert / Ivan Palacký /// po setmění / Kino Na beton – ukázky z připravovaného filmu Lovu zdar! filmaře Jaroslava Kratochvíla s diskusí

  SOBOTA 23. 8. / 11 – 13 / dílna vyrábění zvířecích kostýmů /// 15 – 18 hodin / procházka po posedech s umělci a s hudbou /// 20:00 / fotopasti / prezentace Hanky Novákové (bude upřesněno) /// po setmění / Zvířecí bál! (vstup v kostýmech lovné zvěře)

  neděle 24. 8. / 11 – 13 / prezentace projektu Lucie Vítkové „Blansko a okolí
  ve folklórních písních” a procházka po okolí / koncert

  PÁTEK – NEDĚLE / výstava fotografií vycpaných zvířat na posedech / Kamila Musilová

  Čeští myslivci se předloni stali nehmotnou kulturní památkou, zcela jistě jsme jednou z prvních evropských zemí, kde se něco takového podařilo. Také proto zařazujeme toto téma do našeho kulturního programu. Myslivectví není jen nevinnou nostalgickou rekonstrukcí tradic, neboť myslivci do značné míry ovlivňují náš vztah k lesní zvěři a k lesům: na jedné straně celoroční péče o zvěř, na druhé hon aneb „výkon práva myslivosti” coby vyvrcholení sezóny.

  Zápis mezi památky vyvolal rozporuplné reakce, myslivci ovšem cítí zadostiučinění. Například na stránkách mysliveckého sdružení Podhradí se o zápisu na seznam nemateriálních kulturních statků píše: „Jisté je, že z tohoto počinu budou těžit celé další generace myslivců a kulturní rozměr Myslivosti je nyní nezpochybnitelným argumentem vůči podjatému osočování ze strany ochranářů přírody i zvířat.”

  Podle tzv. hypotézy lovce a farmáře tkví v některých z nás pravěká lovecká minulost natolik hluboko, že není možné se jí vzdát. Tato hypotéza dále vysvětluje, že hyperaktivita některých dětí je prý způsobena tím, že si zkrátka jen uchovali více z lovce než ti ostatní, kteří jsou o něco víc farmářští synkové a dcerky.

  Myslivci jsou jednou ze skupin, s níž jsme jako na venkově sídlící organizace konfrontováni. Každoročně kolem nás procházejí v řadě, cestou na své lovecké výpravy. Každoročně pořádají veselice v místní hospodě a pojídají přitom své úlovky. Naše zahrada je ale také úkrytem pro srnce, zajíce či koroptve. Rádi bychom nyní vytvořili prostor pro imaginární dialog myslivců a lovné zvěře. Co se tedy podívat na posed či z posedu z úhlu pohledu lovné zvěře?

  Akce je doprovodným programem výstavy Seno, sláma. Práce v krajině a přírodní procesy v umění Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Koná se v rámci projektu Alotof – A laboratory on the open fields.

  posedy_plakat_fin