PROJEKTYprojekty.html
O NÁSo_nas.html
KONTAKTYkontakty.html
DOKUMENTYdokumenty.html
ODKAZYodkazy.html
REZIDENTIrezidenti.html
česky / englishastronomy_studies.htmlindex.htmlshapeimage_8_link_0shapeimage_8_link_1
KRAVÍNkravin.html
 

Setkání umělců a studentů FAMU na téma astronomie. V průběhu dvou letních nocí se budou zabývat pozorováním hvězd a souhvězdí pomocí levných i profesionálních teleskopů. Pořizovat rozličné časosběrné záznamy hvězd a oblohy.


Program:

pátek 3.6.

  1. 20:00 - Přednáška Lenky Trojanové o podstatě a pozorování komet a asteroidů  1. od 22:00 - Demonstrace profesionálního teleskopu & pozorování noční oblohy


sobota 4.6.

  1. 20:00 - Přednáška M. Kindernaye o novomediálních umělcích jejichž tvorba souvisí s astronomií, 

               kosmickým zářením, meziplanetární hudbou či vyráběním miniaturních umělých družic.

  1. 23:00 - hudební jam pro hvězdné a jiné světy

Astronomické studie

Sluneční soustava je plná různorodých těles. Při každém bližším pohledu na ně, například pomocí kosmických sond, objeví astronomové nové, překvapující skutečnosti. Komety jsou malé ledové světy, trávící většinu své existence daleko od Slunce. Je v nich uchováno původní složení sluneční soustavy a tedy snad odpověď na otázku, jak před 4,5 miliardami sluneční soustava vznikala. Dlouhé věky se lidé pouze domnívali jak vypadá povrch takové komety. Teprve v posledních třiceti letech vyvrcholila snaha našich prarodičů a rodičů tak, že jsme schopni sestrojit a vyslat kosmické sondy k jádrům komet, pozorovat jejich povrchy, zjišťovat složení a odhalovat tak další a další netušené taje, které možná i překvapivě souvisí se Zemí a životem na ni.

(Lenka Trojanová působí na Hvězdárně a v planetáriu v Hradci Králové)