KRAlab brigáda

  Jarně-letní zahradnické setkání v KRA (Hranice u Malče)

  DOKUMENTACE ZDE!

  29. května – 1. června 2014: Zahradnická brigáda v Kravíně v Hranicích, s prezentací nové edice 2014 a online verze RurArtMap a návštěvou landartové výstavy Seno, sláma v Jihlavě.

  V plánu je stavění skleníku, konstrukce hřiště pod širým nebem pro všechny děti z okolí a cesta po posedech s umělci.

  PÁTEK – sejdeme se dopoledne v Kravíně a uvidíme, co a jak (podle počasí): plánování skleníku, vyvýšené záhony pro gengelovská rajčata, pískoviště, společné grilování či vaření, večer v Zastráni…

  SOBOTA – dopoledne se opět sejdeme v Kravíně, můžeme mj. třeba obracet seno a dávat ho do kupek, pokračovat v plánování a konstruování…, odpoledne je na programu semínkový kurz a navečer potom prezentace RurArtMapy (tištěná verze dorazila dnes – ve čtvrtek – do Jihlavy)

  Semínkový kurz pod vedením Marka Kvapila, pro začínající i zkušené zahrádkáře a pěstitele se zájmem o pěstování a skladování semínek. Zvláštní důraz bude položen na volně opylované ohrožené a staré odrůdy.

  PROGRAM SEMÍNKOVÉHO KURZU

  • 8 důvodů proč semenařit

  • Kde sehnat ta správná semínka

  • Plánování semenářské zahrady

  • Techniky semenaření konkrétních plodin (rajčata, ředkvičky, saláty, fazole, mrkve, tuříny a další…)

  • Jak uchovat čistotu odrůdy, techniky izolace a selekce

  • Staré, krajové a rodinné odrůdy

  • Hybridní a volně opylované odrůdy

  • Uchování semínek (kde a jak skladovat, založení a vedení kolekce semínek)

  • Sdílení semínek, komunitní semínkové projekty: semínkové burzy, knihovny a banky

  • Závěrem společná semínková burza mezi účastníky kurzu: výměna semínek a informací, diskuze, sdílení zkušeností. Máte-li nějaká vlastní semínka, vezměte je určitě s sebou.

  • Účastníci dostanou elektronická skripta ke kurzu ve formátu PDF

  NEDĚLE – dopoledne cesta po posedech s umělci, jejich dokumentace pro ty nepřítomné, společný oběd a pak asi cesty domů…

  Akce začíná v předvečer 29. května vernisáží v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, ale můžete se připojit až další den přímo v Hranicích. Ubytování a jídlo bude zajištěno na blízké eko-farmě.

  Plotof – A Playground on the open field je myšlenka, inspirovaná Montessori pedagogikou. Paní Maria Montessori se totiž domnívala, že již malé děti by měly dostat do ruky zahradnické náčiní a vůbec se zabývat reálnými věcmi, set, okopávat, zalévat, zkoumat povrch půdy a sledovat klíčení rostlin. Jak by ale vypadala taková ideální zahrada pro umělce a děti, lákající nejen k zahradnické práci, ale i k všelijakým divným hrám a ke zkoumání?

  Inspiraci pro plánované hřiště čerpáme z různých zdrojů:

  Plotof-plán

  Akce je součástí širšího projektu Alotof [A laboratory on the open fields], spočívající mj. v budování umělecké laboratoře pod širým nebem. Na projekt jsme také získali podporu Mezinárodního visegradského fondu.

  KVŮLI UBYTOVÁNÍ A JÍDLU, KTERÉ POSKYTUJEME ÚČASTNÍKŮM ZDARMA, POTŘEBUJEME DOPŘEDU VĚDĚT POČET LIDÍ, KTEŘÍ SE ZÚČASTNÍ, PROTO NÁM PROSÍM PŘEDEM NAPIŠTE NA E-MAIL: info@yo-yo-yo.org. DÍKY! TĚŠÍME SE!

  Pár fotek z podzimu:

  stromky1 stromky2 stromky3

  zahrada1