Čmelákovníky

  Něco o čmelácích

  Čmelák zemní (bombus terrestris) je nejznámnější u nás žijící druh čmeláka. Čmelák je sociální hmyz a patří mezi první jarní opylovače – živí se nektarem a pylem stejně jako včely. Čmeláci jsou důležití zejména proto, že opylují i rostliny, k nimž se jiný hmyz nedostane. Mají delší sosák a dosáhnou tak na nektar květin, které mají tyčinky hodně hluboko (proto zatímco včely upřednostňují bílý jetel, čmeláci červený). Čmeláci mají také žihadlo, ale používají ho zřídka.

  Obvykle si staví hnízda asi 1,5 m pod zemí. Žijí v koloniích o 200 – 400 členech. Přezimují pouze oplodněné samičky. Na jaře musí tedy čmeláčice založit novou kolonii – připraví zásoby, uhněte z pylu rourku a do ní naklade několik vajíček. Čmelácí dělnice se po vylíhnutí začnou starat o matku. Na území České republiky je čmelák zemní chráněný. Monokulturní zemědělství znamená pro čmeláky ohrožení, ztrátu zdroje potravy a míst k hnízdění a přezimování.

  Čmelákovník je nejlepší umístit do polostínu, na místo chráněné před mravenci. V okolí čmelákovníku je dobré vysazovat rostliny, poskytující pastvu po celé snůškové období. Do budky je dobré umístit brzy zjara termoizolačí materiál a čmeláky přilákat vůní nektaru. Chov čmeláků je o něco obtížnější než chov včel samotářek.

  Obecné informace o čmelácích:

  http://www.bumblebee.org/

  Různé modely čmelákovníků:

  http://www.bumblebee.org/nestboxes.htm
  http://happyfarming.com/2009/01/02/how-to-build-a-bumble-bee-nest/
  http://blogs.howstuffworks.com/2010/09/29/how-to-start-your-own-bumblebee-hive-in-your-backyard/
  http://www.youtube.com/watch?v=Xub3uaW_3VI
  http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=2kf1bppytNY&NR=1

  http://www.gardenersworld.com/how-to/projects/wildlife-gardening/how-to-make-a-bumblebee-nest/167.html

  http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/postavte-si-hotylek-pro-cmelaky-a-vcely-samotarky?sel_ids=1&ids[x4321dec3816c7d70a911e224d1066716]=1

  A něco k poslechu – Let čmeláka (N. Rimsky-Korsakov), v aranžmá Harryho Jamese